Co warto zobaczyć w Łebie?

Łeba dla ciekawych

Image

Historia Łeby

Miasto na przecięciu epok

Image
Image

Ruiny kościoła świętego Mikołaja

Są to pozostałości gotyckiego kościoła, wybudowanego w XIV wieku na terenie dawnej Łeby. W 1570 roku, po wielkiej powodzi, mieszkańcy ówczesnej Łeby przenieśli się w obecne miejsce a kościół był stopniowo niszczony przez siły natury. W 1590 rozpoczęto budowę nowego kościoła, do którego użyto odzyskane materiały z dawnej świątyni. Szczątki świątyni wpisane są do rejestru zabytków.

Kościół p.w. WNMP

Zbudowany został w 1683 r,. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 r. Na zewnętrznej ścianie znajduje się obelisk pojednania – granitowy głaz wysokości 2 m., szerokości 1 m., Upamiętnia poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Łeby i okolicznych wsi. Na tablicy widnieje około 50 nazwisk. W kościele znajdują się m. in.:

Image
Image

Krzyż nawigacyjny

Metalowa, 16m konstrukcja. Stoi u podstawy łebskiego zachodniego falochronu. Postawiony we wrześniu 2001 r. poświęcony pamięci marynarzy, rybaków, żeglarzy i tym, którzy nie powrócili z morza.

Latarnia Morska Stilo

Latarnia Morska Stilo to wyjątkowy obiekt, który powinien być obowiązkowym punktem wakacyjnego wypoczynku nad morzem. Znajduje się ona 10 km na wschód od Łeby, w miejscowości Osetnik. Ciekawostką jest, że została wybudowana przez Niemców, a jej budowa przypada na lata 1904-1906. Latarnia ta została zbudowana na fundamencie z betonu i białego granitu. Montowaną ją z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami. Fakt ten, czyni ją jedną z trzech takich konstrukcji na świecie.

Image
Image

Najstarszy dom

W Łebie przy ulicy Kościuszki 86 znajduje się najstarszy dom w mieście.
Kupiec i konsul Johann G. Mampe zbudował ten dom przy Hauptstrasse 18 Na frontowej belce poprzecznej częściowo zachował się napis w języku łacińskim, który w całości brzmiał:
"Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz." Johann Mampe 18 lipca 1723 r

Image

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Choć skansen nie jest muzeum w ścisłym tego słowa znaczeniu, to stanowi żywą lekcję historii, prezentując tradycyjny sposób życia i kulturę Słowińców, dawnych mieszkańców tych terenów. Skansen pokazuje tradycyjne domy, narzędzia i sposób życia tej społeczności.

Image